ŞengülCe

Düşlerimdeki Düşünceler

Reflektör Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Işığı istediğimiz yere düşmesini sağlamak için fotoğrafçılıkta kullanılan yardımcı bir objedir. Tek ışığımız var ise reflektör sayesinde ikinci ışık etkisi verebiliriz. İkinci bir ışığa oranla çok çok ucuzdur.

Reflektörlerin beyaz, siyah, gümüş, altın vb. gibi renk seçenekleri mevcuttur. Fotoğrafçılar tarafından en çok kullanılanları gümüş, altın ve beyazdır…

Gümüş Reflektör : Işık miktarının büyük çoğunluğunu yansıtır ve kendisine vuran ışığın rengini değiştirmez. Profesyoneller ışığın rengini değiştirmediği için genelde bu reflektörü kullanır.

Beyaz Reflektör : Gümüş reflektörler kadar ışık yansıtmazlar. Genelde çekilen konuya yakın tutulmak kaydıyla işe yarar. Portre veya ürün çekimlerinde kullanılabilir.

Altın Reflektör : Güneş ışığının rengiyle eşleştiği için genel olarak dış mekan çekimlerinde kullanılır. Stüdyoda kullanılması tavsiye edilmez çünkü stüdyoda kullanılan beyaz ışığı altın reflektör ile yansıtırsak sarı bir ton elde ederiz. Aynı obje üzerinde 2 renk elde etmiş oluruz.

 

Siyah Reflektör : Işığı emen bir yapıya sahiptir. Genel olarak çatal-kaşık, cam, mücevher gibi parlak ürünleri çekerken oluşabilecek yansımayı kesmek için kullanılır.

Yarı geçirgen yansıtıcı: Çok sert ışıklı ortamlarda ışık şiddetini düşürmek için (örneğin deniz kenarındaki çekimlerde).

Nasıl Kullanılır?
En çok tercih edilen yöntem çekilecek olan obje/mankenin hemen yanına, ışığınızın ise tam karşısına veya çaprazına yerleştirmektir. Uygulama esnasında reflektörün yansıttığı ışığı da görebileceğiniz için seçim size kalmıştır. Işığın sert olmasını istiyorsanız objeye yakın, daha soft ve karanlığa doğru gitmesini istiyorsanız objeden uzak tutabilirsiniz.

Portre fotoğrafı çekerken sağ/sola yerleştirebileceğiniz gibi mankenin yüzünü aydınlatacak şekilde ön taraf aşağıya da yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde mankenin yüzü, gözleri daha parlak çıkacaktır. Uzun yüzlü kişileri daha yuvarlak veya göz altı torbalarını yok etmek için ideal bir yöntemdir.

Reflektör konusunda hatırlamanız gereken en önemli husus, ışık doğrudan reflektöre gelmelidir. Reflektöre gelmeyen ışık yansıma da yapmaz. Reflektörü nereye yerleştirirseniz yerleştirin ışık kaynağını kullanabilsin..

Reflektör fiyatları 

İki renk reflektörler yani bir yüzü gümüş diğer yüzü altın olan veya başka bir kombinasyonla satılan reflektörlerin günümüz fiyatı 24$ dır.
Bunların bir de 5′i 1 yerde olanları mevcuttur. Onlar ise 54$ olarak satılmaktadır.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*